| Tên thương hiệu: | MBT |
| Số mô hình: | 304 201 |
| MOQ: | 1 chiếc |
| giá bán: | 1-3 USD |
| Chi tiết đóng gói: | Ống giấy và đóng gói hộp gỗ |
| Điều khoản thanh toán: | L/C,D/A,D/P,T/T |
Gold/Black/Rose Gold Mirror Stainless Steel Trim Strip, Self-Adhesive
1.Description Of Stainless Steel Flat Strips
The difference between our stainless steel flat strips and other manufacturers' flat strips is that the flat strips of ordinary production is rolled, which is cheap and thin, it is easy to stick and unstable, easy to bend, not straight, and easy to warp, so we use 1220*2440mm wide stainless steel board is precision cut without curling. Packaging and transportation are also packaged in cartons or water pipes, which will not deform and stick more firmly. Although the cost is higher, it is more stable, with long-lasting color and long service life. We also offer a variety of sizes and color options.
2.Specification of Stainless Steel Flat Strips
| Tyep | Stainless Steel Flat Strips,Profile,Shape,Tile Trim |
| Grade | 201/304/316L/430/410 etc. |
| Standard | JIS,AISIA,ASTM,DIN,etc. |
| Thickness | 0.3-3.0mm |
| Width | 6mm,8mm,10mm,12mm,20mm etc. |
| Length | 2438mm,3048mm(8FT,10FT) |
| Surface | Hairline / Mirror / Embossed / Etched / Stampe etc. |
| Color | Gold / Rose Gold / Black / Silver / Champange / Green / Blue / Pink /Bronze / Antique Copper / Antique Brass etc. |
3. Product Highlights
Premium Material: Made of high-quality 304 stainless steel with a high-definition mirror finish. It is waterproof, anti-corrosive, and scratch-resistant.
Strong Self-Adhesive: Equipped with heavy-duty back adhesive. No extra glue or nails needed. Just peel and stick to any smooth, dry surface.
Elegant Aesthetic: Available in Gold, Black, and Rose Gold. The mirror-like reflection adds a modern, luxurious touch to your home or office.
Flexible & Customizable: The thin, narrow strip design can be easily cut to your desired length to fit different decoration projects.
Wide Application: Perfect for background walls, ceilings, furniture edges, door frames, tile gaps, and mirrors.
Product Packing Ways
1 Stainless steel profiles covered with wooden plate for protection in transportation.
2. All stainless steel profiles will be loaded in strong wooden packages.
3. Every cartons loaded with good shoring and strengthening.
4. Take container loading pictures and seal the container.
5. Transportation speed is quick. And keep customer each step informed.
![]()
![]()
![]()
FAQ
WHY CHOOSE US?
1.As we are the manufacturer, so we can give you a competitive price
2. In the process of processing, we will feedback to customers in the form of pictures, videos or text, and the production of the product has reached that stage. At the same time, we will also spot check products to check the quality and send to customers.
3. Unlike other processing plants outside, we will use special protective film to produce this product to ensure product quality.
4. After the customer receives the goods, we will wait for the customer's feedback in time. If there is any problem, we will deal with it at the first time.
1: Are you a trading company or factory?
We have our own factory and trading company.
2: Can you send me your products catalog with price list?
E-Catalog of showing products style is availableto offerfor youreference, Since specficitemsr esults in variesprice,please kindly inquiry us with your detaled item.